kambiz ganjeh پنجشنبه 1394/11/29 ساعت 23 و 47 دقیقه و 05 ثانیه نظرات ()
اطلاعات جامع در مورد بیماری ام اس (ms)
در این بخش در مورد بیماری ام اس ms اطلاعات جامع و کاملی آماده شده است که می توانید مطالعه فرمایید. بیماری ام اس، بیماری مزمنی است كه با درگیری نواحی مختلف سیستم عصبی مركزی موجب بروز علائم بالینی متفاوتی در بیمار می‌گردد و در دراز مدت می‌تواند منجر به درجات مختلفی از ناتوانی گردد. این بیماری عمدتاً در سنین 40-20 سال دیده می‌شود و زنان را بیش از مردان مبتلا می‌كند. مكانیسم اصلی بیماری، بروز پدیده خود ایمنی و تخریب میلین (لایه پوشش سلولهای عصبی) و تا حد كمتری سلولهای سیستم عصبی مركزی (مغز و نخاع) می‌باشد. عواملی مانند استعداد ژنتیکی، منطقه جغرافیایی، عفونتهای ویروسی و فشارهای روحی را در پیدایش آن موثر می دانند. وجه مشخص بیماری ام‌اس وجود پلاكهای متعدد در بافت سفید مغز می‌باشد كه در این پلاكها میلین بصورت كامل یا ناقص تخریب شده است.   
انواع بیماری ام‌ اس:
بیماری دارای پنج نوع می باشد كه شامل:
1- پیشرونده اولیه
2- پیشرونده ثانویه
3- پیشرونده-عودكننده
4- عودكننده- بهبودیابنده
5- CIS
تشخیص بیماری ms:
هیچیك از تستهای آزمایشگاهی یا روشهای عكسبرداری به تنهائی قادر به تشخیص قطعی بیماری نمی‌باشد و مجموعه‌ای از علائم بالینی، یافته‌های عكسبرداری و آزمایشهای خون و مایع نخاعی و گاهی گرفتن فشار عصب بینائی؛ تشخیص را امكان‌پذیر می‌سازد.
علائم و عوارض بیماری ام اس:
بسته به شدت التهاب و تخریب سلولهای مغزی و همچنین محل آسیب در مغز علائم و عوارض كاملاً متفاوت می‌باشند، به عنوان مثال التهاب عصب بینائی (كاهش دید، تاری دید، دو بینی و جرقه یا مگس پران) ضعف اندامها، عدم تعادل، اختلالات حسی متفاوت (گزگز، مورمور، بی‌حسی)، اختلال ادراری، سرگیجه و خستگی زودرس؛ از عوارض بیماری می‌باشد. از خصوصیات دیگر بیماری MS عدم تحمل گرما است.
بارداری و ام اس:
میزان عود در طی سه ماهه سوم بارداری کاهش می یابد. بسیاری از مطالعات افزایش میزان عودها را در شش ماه اول بعد از زایمان نشان داده اند. روی هم رفته به نظر نمی‌رسد بارداری اثر دراز مدتی روی دوره بیماری یا میزان ناتوانی حاصل از آن داشته باشد.
درمان بیماری ام اس:
طی چند سال اخیر استفاده از داروهای موثر بر سیستم ایمنی موجب كاهش حملات و تا حدی میزان ناتوانی بیماران شده است. بعضی از داروها در زمان حمله جهت كاهش التهاب سیستم عصبی و شدت علائم و عوارض، بعضی بصورت نگه دارنده جهت تغییر سیر بیماری و كاهش حملات بیماری و بعضی داروها بصورت درمان علامتی جهت تسكین علائم و عوارض بكار برده می‌شوند.با توجه به مزمن بودن بیماری و روند رو به پیشرفت علائم در بسیاری از بیماران، مراقبتهای مورد نیاز این افراد بسیار وسیع بوده و نباید صرفاً به جنبه درمان داروئی بیماران توجه گردد. بسیاری از حمایتهای عاطفی و اجتماعی می تواند به اندازه مصرف داروها مفید وموثر واقع گردد.
موارد استفاده بازتوانی و توانبخشی: مراقبت پوستی و جلوگیری از زخم بستر، جلوگیری از تحلیل عضلانی، كمك به حفظ و برقراری حركات طبیعی روده،پیشگیری از پوکی استخوان وکمک به درمان ان، پیشگیری از پیشرفت بیشتر ناتوانی، جلوگیری از تغییر شكل نامطلوب اعضای بدن،تقویت عضلات ضعیف،تقویت عضلات سالم، برنامه‌ریزی برای بهبود عملكرد سیستم قلبی، عروقی و تنفسی برای افزایش توان فرد.
انواع روشهای بازتوانی بیماری ام اس:
فیزیوتراپی، كاردرمانی، گفتاردرمانی، توانبخشی در بیماری ام‌اس
مسائلی که بیمار MS باید بداند:
1- فعالیت شدید که باعث افزایش درجه حرارت بدن شود، نباید انجام دهید. گرما، هدایت عصب را مختل می‌کند. لازم است بیمار همواره خودش را خنک نگه دارد.
2- حمام آب داغ نگیرید.
3- استرس و فشار روحی و جسمی نداشته باشید.
4- وزن متعادل داشته باشید.
5- پیاده‌روی و نرمش و ورزش و شنا در آب ملایم داشته باشید. اما ورزشی که دما را زیاد بالا ببرد و یا سونا ممنوع است. ورزش‌های هوازی انجام دهید.
6- خواب خوبی داشته باشید.
7- منتظر عود حمله و عوارض بیماری نباشید.
8- مکانیسم بیماری و اثرات آن در هر فرد متفاوت است. هر کس بیماریش مختص خودش است. یکسری معیارها برای پیشگویی است ولی قطعی نیست.
9- آرامش داشته باشید.
10- به پزشک خود اعتماد کنید.
11- سوالاتی که دارید از پزشک یا مشاور خود بپرسید.
12- همیشه امیدوار باشید، شاید روزی به تنهایی بتوانید MS را از پای در آورد.