kambiz ganjeh دوشنبه 1393/09/24 ساعت 12 و 41 دقیقه و 15 ثانیه نظرات ()

زبان بدن

وقتی از زبان بدن بدرستی استفاده شود، می‌تواند کلید موفقیت‌های بزرگتری برایتان باشد. زبان بدن می‌تواند در پیشرفت ارتباطات کاری، تحت تاثیر قرار دادن و تحریک دیگران برای پیروی از شما، افزایش بهره وری تولید، پیمان بستن با اعضای گروه و ارائه اهداف با تاثیری عمیق‌تر به یاری‌تان بشتابد.

در این پست ۶ توصیه استفاده از زبان بدن برای کسب اعتماد، اعتبار و جذابیت شخصی پیشنهاد شده است:

۱٫ بایستید و فضا را اشغال کنید. در تمام مدت استفاده از فضا و مکان، نمایش‌های غیرکلامی “قدرت، مقام و اعتماد ” می‌باشند. صاف ایستادن شانه ها را عقب دادن و سر را بالا نگه داشتن نشان می‌دهد به خودتان اعتماد دارید.

اگر بایستید نسبت به افرادی که نشسته اند قدرتمندتر و مطمئن‌تر به نظر خواهید آمد. اگر به اطراف حرکت کنید فضای اضافه ای که اشغال می‌کنید به جذبه تان می افزاید.

شما می‌توانید مطمئن تر به نظر برسید؛ اگر هنگام نشستن جفت پاها را صاف روی زمین بگذارید، شانه هایتان را کاملا باز کنید یا یک زانویتان را به پشت میزتان قلاب کنید و وسایل‌تان را برای درخواست فضایی بیشتر روی میز جلسه بگذارید.

۲٫ حالت بدنتان را عریض کنید. وقتی با پاهای نزدیک بهم نشسته اید خودتان یا گفته هایتان دودل و مردد به نظر می رسد. اما وقتی حالت بدنتان را عریض می‌کنید زانوهایتان استراحت می کند و وزنتان در قسمت پایینی بدنتان متمرکز می شود و مطمئن‌تر و راسخ‌تر به نظر می‌رسید.

۳زبان بدن. تن صدایتان را پایین بیاورید. در محل کار کیفیت صدایتان می‌تواند عاملی سرنوشت ساز در شکلگیری تصویر ذهنی از شما باشد. افرادی که تن صدای بالایی دارند اینطور درباره شان قضاوت می‌شود که وحدت و قدرت کمتری دارند و از افرادی که تن صدایشان پایین است عصبی‌تر می‌باشند. یک روش آسان که از یک گفتاردرمانگر آموخته ام این بود که لبها را روی هم قرار دهید و بگویید (اوهوم، اوهوم، اوهوم) انجام این کار تا حد ممکن تن صدایتان را آرام می کند. این روش بسیار مفید می‌باشد مخصوصا زمانی که منتظر تلفن مهمی هستید جاییکه تن صدایتان بسیار حیاتی می‌باشد.

۴٫ از موضع قدرت وارد شوید. برای نشان دادن اعتماد به نفستان و اینکه فردی مثبت گرا و خوش بین هستید به موفقیتی که در گذشته کسب کرده اید و باعث ایجاد غرور و اعتماد به نفستان شده بیندیشید. (لازم نیست حتما یک موفقیت بزرگ در زندگی‌تان بوده باشد.) پس دوباره احساس قدرت و اطمینان را بیاد آورید و تصور کنید یا بخاطر آورید که چطور به نظر
می‌رسیدید. احساس حقیقی به شما کمک خواهد کرد طوری آنرا مجسم کنید که انگار وارد اتاق جلسه یا آمفی تئاتر شده اید.

۵٫ ژست قدرت بگیرید. تحقیق درباره تاثیرات حالت بدن بر روی اعتماد به نفس که در موسسه آموزشی کلمبیا و هاروارد انجام شد نشان داده است که نگه داشتن حالت بدن بصورت انعطاف پذیر و قدرتمند (دراز کشیدن در حالیکه دستها را پشت سر و پاها را روی میز گذاشته اید یا دستها و پاها را کاملا باز کرده و سرپا ایستاده اید) بمدت حداقل ۲ دقیقه سطح تستسترون (هومرمونی که مربوط به قدرت و تسلط می باشد) را تحریک می‌کند و بالا می‌برد و سطح کورتیزول (هومون استرس) را کاهش می دهد. این روش را قبل از شروع جلسه مهم تجاری بعدیتان انجام دهید. من ضمانت می‌کنم شما مطمئنتر و راسختر به نظر خواهید رسید. این حالتها علاوه بر این تغییر هورمونی در هر دو جنس زن و مرد به افزایش سطح تحمل برای خطر کردن و بالا بردن احساس قدرت منجر می‌شود. همچنین این تحقیق براین دیدگاه هم تاکید می‌کند که: مردم اغلب تحت تاثیر خود شما قرار می گیرند تا چیزی که شما می گویید.

۶٫ تماس چشمی مثبت برقرار کنید. ممکن است درونگرا یا خجالتی باشید یا زمینه فرهنگی‌تان جوری باشد که به شما اینطور آموخته باشند که زل زدن به چشمهای فردی که رتبه ی بالاتری از شما دارد درست نیست! اما تجار امریکا، اروپا، استرالیا و بخشهای دیگری از دنیا از شما انتظار دارند که ۵۰-۶۰ درصد از زمان را با آنها تماس چشمی برقرار کنید. به چشمهایشان بدقت نگاه کنید آنقدر که بدانید چشمهایشان چه رنگی است!

۷٫ هنگام صحبت از حرکات دست و صورت‌تان استفاده کنید. در تصویر مغزی ناحیه ای در مغز به نام بروکا نشان داده شده است که برای تولید سخن مهم است ناحیه ی بروکا نه تنها هنگام صحبت کردن بلکه زمانی که دست‌هایمان را هم تکان می‌دهیم فعال است.

از آنجایی که زبان اشاره تماما به سخن گفتن مربوط می شود، وقتی هنگام صحبت از ایما و اشاره استفاده می‌کنید قدرت فکرتان بالاتر می‌رود. هر زمان که من مشتری‌هایم (موکلانم) را به استفاده از زبان اشاره تشویق می‌کنم متوجه می‌شوم که ظرفیت زبانی شان پیشرفت کرده، در صحبت کمتر مردد هستند و استفاده شان از” اوم اوم” کمتر شده است. با عمل به این توصیه، متوجه خواهید شد که ایما و اشاره (حرکات دست و صورت) به شما کمک می‌کند تا افکارتان شفاف‌تر شکل بگیرد و با جملاتی محکم‌تر و زبانی رساتر صحبت کنید.

۸٫ از ایما و اشاره های متنوع استفاده کنید. حرکات‌تان را آرام ادامه دهید. دست‌هایتان را باز کنید و کف دست‌هایتان را نشان دهید. آخرین حرکت یعنی اینکه “ببینید من چیزی برای مخفی کردن ندارم.” این‌ها نشانه هایی خاموش از اعتبار و خلوص می‌باشد. افرادی که از حرکات دست و صورت بیشتر استفاده می‌کنند مثبت‌گراتر و متقاعد کننده تر از افرادی هستند که کمتر از این حرکات استفاده می‌کنند. حالت دست به سینه یا قایم کردن دست‌ها در پشت و یا چسبیده به بدن، همچنین اگر دست‌هایتان را همسطح کمرتان نگه دارید و حرکات دست و صورت‌تان را با آن سطح هماهنگ کنید بیشتر شنوندگان شما را راسختر و معتبرتر خواهند دید.

زبان بدن دست هرمی۹٫ با دست‌هایتان شکل برج بسازید. شما سخنران‌ها سیاستمداران و مجریان قانون را می‌بینید که زمانی که درباره چیزی که مطمئن هستند سخن می گویند، از این حرکات استفاده می‌کنند. این حرکت دست نشانه قدرت است. زمانی که می‌خواهید خلوص و عقیده راسخ‌تان را برای کاری که می‌خواهید انجام دهید نشان دهید، از این حرکت استفاده کنید.

۱۰٫ حرکات عصبی را کاهش دهید. وقتی عصبی یا تحت فشاریم رفتارهایی را انجام می‌دهیم که باعث آرامش‌مان شود. رفتارهای غیر کلامی نظیر: کوبیدن پاها به زمین، ضربه زدن روی میز با انگشتان، بازی کردن با جواهرات‌مان، با بی قراری چرخاندن موهایمان لای انگشتانمان و… وقتی هر کدام از این کارها را انجام می‌دهیم رشته کلام‌مان را از دست می‌دهیم.

اگر در هر یک از این شرایط گیر کردید نفس عمیق بکشید و خودتان را محکم حفظ کنید و کف دستهایتان را روی میز کنفرانس یا نیمکت بگذارید. همین سکون پیغامی به مغزتان می‌فرستد که شما آرام و مطمئن هستید.

۱۱٫ لبخند بزنید. لبخند تاثیر عمیقی بر ما دارد. مغز انسان چهره های شاد را ترجیح می‌دهد و ما لبخند را از فاصله ۱۰۰ متری متوجه می‌شویم. لبخند نه تنها احساس خوب‌تان را تحریک می‌کند، بلکه به آنهایی که در اطرافتان هستند اثبات می‌کند که ما آنها را دوست داریم و نیز لبخندتان نشان می‌دهد که شما فردی معتبر و قابل اعتماد هستید. تحقیقات نشان داده اند که اسامی افرادی که همیشه لبخند می‌زنند بیشتر در ذهن می‌ماند. مهم‌تر اینکه لبخند زدن مستقیما بر اینکه دیگران چطور جواب‌تان را بدهند تاثیر می‌گذارد. وقتی به کسی لبخند می‌زنید آنها تقریبا همیشه به شما لبخند می‌زنند. بخاطر حالت‌های چهره احساسات متقابلی بوجود می آید؛ بنابراین وقتی به کسی لبخند می‌زنید احساس آن شخص گرایشی مثبت پیدا می‌کند.

۱۲٫ با دیگران دست دهید. از آنجایی‌که دست دادن قدیمی‌ترین و قدرتمندترین اشاره غیر زبانی می‌باشد، اختصاص دادن زمانی برای اینکار بسیار باارزش می‌باشد. درست دست دادن می‌تواند سریع به شما اعتبار بدهد در حالیکه اشتباه دست دادن می‌تواند ازارزش کار یا قراردادتان بکاهد. بنابراین مانند “ماهی مرده” یا “استخوان شکن” دست ندهید زیرا اولی نشان می دهد آدم ضعیفی هستید و دومی نشان می دهد ضعیف کش یا گردن کلفتید!